Eppek dükkanda 1. yıl :)

Bin bir şükranla bir yılı geride bıraktık. Kolay olmadı her zaman ancak her bir süreç de öğreticiydi. Desteğinizi her daim hissettik. Dükkan neredeyse dört duvar, ekmek ekipmanları, eppekler ve biz olarak başladı. Hayalimiz güvendiğimiz üreticilerden başka ürünler de getirmekti, küçük, güvenli adımlarla da ilerlemeye niyet ettik, öyle de oldu. Dükkanın gelen herkesle beraber bir ruhu oluştu. Büyüdü genişledi kabına sığamaz oldu bazen, bazen dar geldi… Ama hepsi de iyi ki oldu. Herkesin yüzü, eli, mimikleri, coşkuyla teşekkürleri gözümüzün önünden geçiyor bu yazıyı yazarken. Daha nice umutlu günlere hep beraber…

giphy

Teşekküre başlayınca upuzun bir sıralama geliyor gözümüzün önüne. Hiçbiri birinden az ya da çok değil. Her biriniz çok kıymetlisiniz. Ama bazılarınızı anmadan geçemeyeceğiz… Kapıdan ben ekmek yapmayı öğrenmek istiyorum diye giren ve bir parçamız, ekmek ustamız olan Müslim’e, okuldan arda kalan tüm boş vakitlerini vakfeden canımız Bahar’a ne kadar teşekkür etsek azdır. Bir küçük parantezde Eren’e açmak istiyoruz, tam yoğun temponun sebep olduğu yorgunluktan yalpalanırken kısa sürede bize nefes oldu, motivasyonumuzu arttırdı. Aylardır sosyal medyada paylaştığımız pek çok görseli hazırlayan Okan’ı atlamak olmaz tabi.

Dükkanda bir yol yürüyoruz. Ve bu yolu yürürken gündemdeki bütün olumsuzluklara rağmen iyi işler yapan güzel insanlar olduğunu hep hatırladık ve onların desteği ile devam ettik. Etik üretime önem verenlerin var olduğunu ve titizlikle çalışan üreticilerimizin süreçlerini dilimiz döndüğünce hep anlatmaya çalıştık. Kooperatiflerin, gıda topluluklarının, dayanışma ağlarının hiç bir beklenti olmadan çalışan gönüllü emektarlarına da buradan bir selam gönderiyoruz. 🙂 İyi ki varlar, varız, bu yolu beraber yürüyoruz…

Ekşi mayalı ekmek üretimi ile başladığımız bu süreçte küçük dükkanımızda ürün çeşitliliği zaman içinde oluştu. Aracısız, sömürüsüz bir şekilde küçük üreticilerin yerel / atalık tohumlarıyla veya doğadan / yabandan topladığı ürünler ile el emeği ürettiği ürünler raflarımızda yerini aldı. Kendi üretimimiz ekşi mayalı ekmek, ekşi mayalı poğaça, kekler dışında yumurta, sirke, hardal, tuz, soslar, turşu, zeytinyağı, tarhana, bulgur, pekmez, tahin ve birçok mevsimsel ürünü paylaşabilir duruma geldik. Ayrıca Jade Çiftliği ve Koray’s Farm ile başlattığımız aracısız gıda projemiz de Eylül ayından beri devam ediyor. Size bütün ürünlerin hikayelerini ve üreticilerini tek tek yazmak isterdik fakat yazıyı çok uzatacağı için şimdilik o kısma girmiyoruz. Zaten zaman içinde her üreticimiz hakkında bilgi paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz. Bu çeşitliliğe vesile olan bütün üretici dostlarımıza tekrar teşekkür ediyoruz.

LRM_EXPORT_20180131_000507

Şubat 2016’da başlayan üretimimiz, Şubat 2017’den beri küçük imalathanemizde devam ediyor. Geriye dönüp baktığımızda ne kadar yol katettiğimizi görüyor ve mutluluk duyuyoruz. 2 senedir koruduğumuz fiyatları devamlı artan maliyet kalemleri sebebiyle düzenlemek durumunda kaldığımızı belirtmek durumundayız.

1 Şubat 2018 tarihi itibari ile güncel ekmek fiyatları şu şekilde olacaktır;

600 gr tam buğday ekmeği : 12 TL
600 gr cevizli tam buğday ekmeği : 17,5 TL
900 gr tam çavdar ekmeği : 17,5 TL
900 gr cevizli tam çavdar ekmeği : 22,5 TL
900 gr tam buğday ekmeği : 17 TL
900 gr karakılçık tam buğday ekmeği : 19 TL
900 gr kuru domatesli&biberiyeli tam buğday ekmeği : 19,5 TL

Merak ettiğiniz, sormak istediğiniz başlıklar hakkında lütfen bize yazın. Gıda şeffaf olunması gereken bir konu. Gıdamızın nerede, ne şartlarda ve kim tarafından üretildiğini bilmek hakkımız. Bu bilgileri paylaşamadığımız ürünleri önermiyoruz. Düzenli olarak ziyaret ettiğimiz üreticilerimiz hakkında yazılı ve görsel paylaşımlar yapmaya devam edeceğiz.

Sevgiyle kalın 🙂

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s